You are never alone in Seattle
Natália Chovancová
Mesto, kde stále prší… Mesto, ktoré k sebe nostalgicky volá hudobných nadšencov… Mesto, v ktorom sa človek nikdy nenudí… Mesto, ktoré svojou rôznorodosťou šokuje… Mesto, kde je všetko možné… Seattle.
Bol typický upršaný deň. Cesta do Seattlu trvala ako vždy zbytočne dlho, kvôli množstvu áut s rovnakým cieľom, ako bol náš – rodisko Kurta Cobaina a hudobného štýlu grunge. Azda najznámejšou súčasťou Seattlu je Space Needle, ktorá sa hrdo črtá v panoráme mesta.
Po vstupe do centra sme hodinu (presne 58 minút) hľadali miesto na parkovanie. Mesto bolo plné návštevníkov festivalu BUMPERSHOOT, ktorý je každoročnou súčasťou kultúrneho života obyvateľov Seattlu a blízkeho okolia. Nakoniec sme našli miesto pre náš modrý Fiat za 10$ na celý deň.
BUMPERSHOOT, festival umenia, ponúka spolu umelcov a zážitky, možnosť objavovať a otvoriť svoju myseľ hudbe a umeniu v priebehu štyroch dní. Koná sa každý rok počas sviatku Labor Day v septembri. Je to jeden z najväčších ľudových festivalov v Spojených štátoch. Schádzajú sa tu nielen obyvatelia Seattlu, ale niektorí návštevníci prichádzajú zo susedných štátov, napr. z Oregonu. Dá sa povedať, že celý Washington žije týmto festivalom. Počas jeho štyroch dní sa nehovorí o ničom inom, či už v rádiách, televízii alebo na ulici. Festival sa každoročne koná v 74-akrovom parku, ktorý bol postavený v roku 1962 za účelom hosťovania Svetového trhu, Seattle Center. Využíva všetky vonkajšie pódiá, koncertný štadión a tak isto aj interiéry: divadlá a opernú sálu. Ponúka viac ako 2500 talentom možnosť prejaviť sa na dvadsiatich pódiách a výstavných priestoroch. Hosťami festivalu BUMPERSHOOT sú začínajúci miestni umelci, ale aj svetové hviezdy. Tisícky umelcov vrátane básnikov, maliarov, tanečníkov, hercov, hudobníkov, komediantov, filmových tvorcov, akrobatov a Diskdžokejov vystupujú štyri dni na Festivale, aby tak vzdali hold hudbe a umeniu.
Pri vstupe do Seattle Center vás očarí priestrannosť areálu a jeho nekonečné možnosti. Nás ako prvé zaujali austrálski Savage garden, ktorý koncertovali na hlavnom pódiu. Tento rok (2000) BUMPERSHOOT oslavoval svoje tridsiate výročie a pri tejto príležitosti pripojili k programu nový prvok, DJ Battle. Ide o súťaž v mixovaní hudby v rôznych kategóriách. Táto súťaž sa udržala dodnes a je teraz jedným z hlavných lákadiel pre návštevníkov.
Okrem koncertov tu môžete nájsť rôznych obchodníkov so suvenírmi, rastamanov s farebnými čiapkami, hltačov ohňa, artistov, komikov, transsexuálov a bezdomovcov. Atmosféru dotvárala spievajúca fontána obkolesená voňavým trávnikom, na ktorom sa (na rozdiel od Anglicka, kde je stúpať na trávu zakázané) môže ktokoľvek usadiť a vnímať rôzne vône typických amerických jedál. Okrem hamburgerov, pizze, či hot dogov si môžete pochutiť aj na Sloních ušiach, čo je horúca sladká placka, ktorú by mal určite vyskúšať každý turista. Prechádzali sme pomedzi množstvo rozličných ľudí. V Amerike môžete vyzerať, ako chcete, a nikto na vás začudovane nezazerá. Nie je neobvyklé vidieť 50-ročného muža v obleku podupkávať nohou na hard rock či potetovanú ženu s dvoma deťmi.
Založené v roku 1869, mesto Seattle sa nachádza v štáte Washington na severozápade Spojených štátov. V roku 2000 v ňom žilo 563 374 obyvateľov. Mierne podnebie s veľkým množstvom zrážok, zo západu oceán, z východu hory, to všetko robí z tohto miesta výnimočné mesto. Okrem toho, že má veľký podiel na medzinárodnom obchode Spojených štátov (aj vďaka medzinárodnému letisku Sea-Tac, ktoré sa nachádza medzi mestami Seattle a Tacoma a je jednou z hlavných leteckých ciest do Ázie a Európy), je to kultúrne orientované mesto. Nachádza sa tu množtvo divadiel, galérií, ale aj umeleckých škôl.
Seattle je rodiskom hudobného štýlu grunge a espresa. Je to domov baseballovej hviezdy Edgara Martineza, hudobníkov zo skupiny Pearl Jam a Soundgarden, Billa Gatesa a spisovateľa Roberta Fulghuma.
Nedávno bol Seattle označený za jedno z najvhodnejších miest pre podnikanie. Kľúčové faktory sú hlavne pracovná sila, výrobné kapacity, vzdelanie a prieskum, kvalitná doprava a infraštruktúra, prístup k medzinárodným a domácim trhom. Ďalšie dôležité faktory sú pestrosť a rozmanitosť kultúr a vysoká životná úroveň. Boeing, Microsoft a Starbucks Coffe využili tieto predpoklady a sú už neoddeliteľnou súčaťou Seattlu.
Po ceste k soche Jimmiho Hendrixa sme sa zastavili v bufete Dick’s, kde majú najlacnejšie hamburgery a hranolky v celom meste. Pomaly sme prešli do Downtownu až k pobrežiu. Seattle Waterfront v Elliottovej zátoke je výborné miesto, kde si môžete posedieť a dať si rybu s hranolčekmi. Môžte tu nasadnúť na loď a odviesť sa do indiánskej dediny Tillicum Village na Blake Island a dať si lososa, ako to urobilo 17 svetových vodcov, keď sa stretli z dôvodu ázijsko-paifickej ekonomickej spolupráce v roku 1993. Na Watterfronte sa nachádza aj Seattle Aquarium, ktoré je národne uznávané výskumné a vzdelávacie centrum, vybudované v roku 1977 mestom Seattle. Návštevník môže pozorovať viac ako 380 druhov rýb, obojživelníkov, vtákov a morských cicavcov. Oboznámi a s programami, hodinami, ktoré akvárium ponúka, a špeciálnymi akciami. Akvárium sa usiluje o šírenie vzdelania a spolupracuje s množstvom škôl. Seattle Aquarium je prvá inštitúcia na svete, ktorej sa podarilo úspešne vychovať morskú vydru do dospelosti a naďalej ostáva jedinou v Spojených štátoch. Takisto ako prví vychovali veľkú pacifickú chobotnicu. Najnovšia exhibícia obsahuje 50-librovú obrovskú chobotnicu, ktorá sa radí medzi najväčšie na svete. Veľká pacifická chobotnica je najväčší druh chobotníc na svete, priemerne vážiaca 60 až 80 libier, je však možné, že dosiahne hmotnosť až 150 libier a dĺžku chápadiel 20 stôp. Po návšteve múzea sme prešli k najznámejšiemu trhu v štáte Washington.
Pike Place Market sa nachádza v centre Downtownu. Je populárny a často navštevovaný turistami. Je to najstaršie miesto, kde môžu farmári a umelci ponúknuť svoje produkty. Je to voľne formovaný domov vôní, chutí, zvukov, jednoducho pôsobí intenzívne na všetky zmysly. Prešli sme popri čerstvých rybách, okolo obrusov až k ozdobným krabičkám a ručne maľovaným obrázkom. Moja sprievodkyňa sa intuitívne vyhla letiacemu lososovi a ďalej a venovala zelenine a kvetom, ktoré pôsobili ako umelecké dielo. Navštívili sme aj medzinárodný obchod, kde sú v ponuke zahraničné potraviny, ktoré nie je bežne dostať v supermarketoch. Narazili sme na čínske omáčky, arabské korenia a na českú vegetu. V stánkoch na ulici zástupcovia prisťahovaleckých menšín varia svoje národné jedlá. Ochutnali sme čínsku polievku a pokračovali smerom späť k Sturbucks coffe pri parkovisku. Keď sme po únavnom dni nasadli do auta, všimla som si dvoch mužov, ktorí sa držali za ruky. Na moje prekvapenie nikto nereagoval ani len zdvihnutím obočia. V Seattli zapadne skutočne každý. Pochopila som, čo tým myslela moja sprievodkyňa, keď povedala: „You are never alone in Seattle.” (V Seattli nie si nikdy sám)